Czy znacie style wnętrzarskie takie jak boho i vitange? Oba przeżywają obecnie swój renesans i wracają do łask klientów. Na pierwszy rzut oka to zdecydowanie różne klimaty. Jednak wszyscy się zgodzą, że ich cechą wspólną jest słoneczny klimat i podróż do przeszłości.
Styl boho – afrykańska wioska w Twoim domu
Boho jest modne nie tylko w branży wnętrzarskiej. Co druga panna młoda organizuje boho wesele, a jej marzeniem jest boho suknia ślubna. Wzrost popularności roślin i ręcznych robótek takich jak makramy przyczyniło się do pokochania tego typu wystroju na nowo. Swoją nazwę zawdzięcza bohemie, a znany jest mniej więcej od lat 60 ubiegłego wieku – czyli od powstania hipsterskiej kultury. Jakie są jego najważniejsze cechy?
- Stonowane kolory – przeważają beże, ale też biel i jasne odcienie brązu. Są to barwy ciepłe, słoneczne. W boho wnętrzach znajdziemy też ciemną, stonowaną zieleń.
- Rzemiosła i naturalność – ten styl to umiłowanie rękodzieł, plecionek i naturalnych materiałów. Charakteru dodadzą również etniczne akcenty.
- Prostota – boho to przeciwieństwo blichtrowego glamour (o tym styli pisaliśmy TUTAJ). Proste dekoracje, surowe drewno – boho nie wybacza błyszczących elementów i nadmiaru elementów.
- Tekstylia – w większości boho wnętrz znajdziemy kolorowe, etniczne dywany, dziergane narzuty i poduszki w różnych (ale wciąż niejaskrawych) barwach.
- Dekoracje ścienne – mówi się, że boho to styl, w którym jej miejsce na naszą personalną podróż. Zdjęcia, wiszące wazy, makramy i roślinki – warto eksperymentować.
Jeśli chodzi o meble, to królują tutaj drewniane motywy i tzw. plecionki (bambus, wiklina, rattan).
Dla urządzających pomieszczenie w stylu boho polecamy nasz stolik kawowy Vienna – właśnie z rattanowym akcentem.
Vintage – sentymentalne lata 50. i 60.
Styl vintage to ukłon w stronę przeszłości. Jeśli chcesz stworzyć niepowtarzalny vintage salon to zacznij od przeszukania strychu babci, albo od wycieczki na pchli targ. Wszystko, co nosi na sobie ślad czasu będzie pasować. Vintage stało się popularne nie tylko w meblarstwie, ale, tak samo jak boho, również w modzie. Nawet produkty AGD są stylizowane na staromodne np. jak znane lodówki SMEG. Niskie fotele, welurowe sofy, drewniane elementy czy znienawidzone meblościanki – to wszystko jest w stylu vintage.
Najważniejsze cechy stylu vintage to:
- Pastelowe kolory – stonowany żółty, zielony, niebieski, różowy i pomarańczowy to podstawa vintage. Jest tu również miejsce na klasyczną czerń i biel, ale w przeplatających się wzorach np. rombach.
- Wzornictwo – tak napisaliśmy wyżej, romby, kwadraty, a szczególnie jodełka przywozi na myśl przeszłe dekady. Szczególnie w kuchni warto zastosować wariację kształtów.
- Tekstylia – jakie materiały przeważają? Na pewno kojarzycie welurowe krzesła i sofy o charakterystycznym kształcie – przykładem jest sofa vintage Harry. Jeśli chodzi o ściany, to w odróżnieniu od boho nie ma tu miejsca na plecionki, ale retro tapety jak najbardziej będą pasować.
- „Z duszą” – najważniejsza cecha. Wszelkie mieszkania vintage często określane są jako te „z duszą”, dlatego że noszą na sobie ślad czasu, mają swoją historię. Właśnie dlatego warto poszukać autentycznych starych przedmiotów. Jeśli nie macie takiej możliwości, wybierzcie stylizowane na stare – czyli meble retro. Stare radio, PRL-owe pamiątki, czarno-białe zdjęcia – wykorzystajcie wszystko, co macie pod ręką.
Vintage jest eklektyczny – nie ma zasad i warto łączyć wiele różnych klimatów. Ważne, aby całość sprawiała ciepłe, nostalgiczne wrażenie.