Tym razem mamy dla Was krótką wycieczkę po krajach egzotycznych! Przyjrzymy się 5. najpopularniejszym rodzajom drewna spoza Europy, które podbiły serca projektantów mebli oraz wnętrz.
O europejskich rodzajach drewna pisaliśmy w poprzednich postach [TUTAJ]. Opisaliśmy tam m. in. dąb, sosnę czy jesion. Teraz czas wyjść poza granice i sprawdzić, jakie właściwości posiadają materiały egzotyczne i jak są wykorzystywane we wnętrzach.
- Akacja – wszechstronność i wytrzymałość
Roślinę o nazwie „akacja” kojarzą nie tylko pasjonaci ogrodów. Jednak drzewo akacjowe nie występuje naturalnie w naszym kraju. Wielu z nas nazywa w ten sposób robinię akacjową. Jednak nas interesuje dziś drzewo, które rośnie głównie Australii, Tasmanii, a także w Afryce.
Jakie drewno otrzymujemy z tej rośliny? Jego właściwości zbliżone są do polskiego dębu – twarde, odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak w odróżnieniu od europejskiego gatunku, drewno akacjowe jest elastyczne, co sprawia, że można je wszechstronnie wykorzystywać czy to w budownictwie, czy w meblarstwie domowym i ogrodowym. Charakteryzuje się nieregularną barwą i dość dużą wagą, dlatego zakup drobniejszych akcesoriów należy dobrze przemyśleć. Dobrą inwestycją bez wątpienia będzie akacjowy stół (sprawdź) – wytrzymały blat posłuży na lata.
- Mangifera indica inaczej mango
Mango kojarzy nam się z pysznym słodkim owocem. Okazuje się, że ta roślina jest wykorzystywana nie tylko w celach spożywczych, ale także meblarskich. Wszystkich fanów mango uspokajamy – drewno z tej rośliny pozyskiwane jest dopiero po zaprzestaniu owocowania. Spotkamy je na terenie Filipin, Indii i Malezji.
Cechy charakterystyczne? Mango jest wyjątkowo odporne na wilgotność, co zwiększa jego trwałość. Nieodkształcające się po wpływem wilgoci drewno może być wykorzystywane do produkcji mebli kuchennych. Warto również wspomnieć o nietuzinkowej kolorystyce: drewno mango bywa szare, lekko brązowe, a czasami nawet zielonkawe. Przykładem jego odmiennych barw jest nasza szafa Mandala w indyjskim stylu.
- Czym jest tajemniczy sheesham?
Sheesham, albo bardziej znane jako palisander, to drewno pochodzące z Indii i Nepalu. Jest to kolejny twardy materiał, który zniesie wiele niedogodności atmosferycznych. Jest to drewno masywne z widocznymi słojami. Jakie meble z palisandru możemy kupić do naszego wnętrza? Praktycznie wszystkie. Stoły do jadalni, komody do sypialni czy regały na książki. Sheesham, podobnie jak mango, ma różne odcienie. Jeśli szukacie wyjątkowych mebli do swojego salonu, warto poświęcić chwilę uwagi na regał Makassar, który wykonany jest właśnie z trwałego palisandru.
- Teczyna – na statku, jachcie i w salonie
Drewno tekowe to kolejny przykład materiału egzotycznego. Równie trwały i odporny na wilgoć. Ciekawym jest fakt, że jest to najpopularniejsze drewno do wykańczania statków i jachtów. Ale to nie jedyne zaskoczenie. Otóż teczyna z biegiem czasu zmienia swój kolor. Z brązu przechodzi z klimatów żółci w jasnobrązy. Drewno tekowe oczywiście wykorzystuje się także w meblarstwie. Jak w przypadku innych gatunków egzotycznych, możemy znaleźć stoliki, ławy, komody, stoły czy regały z materiału tego typu.
- Mahoń – elegancja w pełnej krasie
Mahoń nie jest rośliną, a konkretnym rodzajem drewna. Materiał ten pozyskuje się z drzew afrykańskich, jednak występuje też droższa i mniej dostępna odmiana – amerykańska. Mahoń zawdzięcza swoją popularność pięknej barwie. Ciemniejszy, nasycony brąz nadaje elegancji i szyku. Również trwały i odporny, ale także o nierównej strukturze. Wykorzystywany do produkcji mebli, podłóg, ale także i gitar akustycznych. Jego cena również odbiega od normy, a zwłaszcza tej europejskiej. Dzięki swojej twardości doskonale nadaje się na meble podatne na uszkodzenia.
Drewno egzotyczne cały czas zyskuje na popularności. Odmienne barwy i wyjątkowa wytrzymałość sprawia, że meble stworzone z takich materiałów dobrze prezentują się wizualnie, ale także nie brakuje im praktyczności.